Endoskopi nedir? Kime yapılır.
Besin Allerjisi
Besin Zehirlenmesi
Çocuklarda Gastrit ve Ülser
Çölyak Hastalığı
İshalli Çocuğa Yaklaşım
Koroziv Madde İçen Çocuğa Yaklaşım
Kusma ve Gastroözofageal Reflü
Tekrarlayan Karın Ağrısı
Viral Hepatitler
Kabızlık
   
   
   
   
   
 
 
 
KABIZLIK
 

Sağlıklı çocukların dışkılama sayıları farklılıklar gösterebilir. İlk bir yaştaki süt çocukları günde ortalama 1-10 kez kaka yaparlar. Anne sütü ile beslenenlerde dışkılama sayısı mama ile beslenenlerden biraz daha fazla olabilir. Nadiren anne sütü ile beslenen bazı bebekler, hiçbir rahatsızlık olmadığı halde, 8-10 günde bir, bol kaka yapabilirler. Altıncı aydan sonra karışık beslenmenin başlatılması ile dışkılama sayısı giderek azalır ve bir yaştan sonraki çocuklar günde 1-2 kez kaka yaparlar.

Kabızlık, dışkılama sayısının azalması yanında çok basit bir şekilde zor ve sert dışkılamayı ifade etmek için kullanılan bir terimdir. İlk bir yaştaki çocukların günde birden az ve sert kaka yapması, daha büyük çocukların ise haftada üçten az ve sert kaka yapması yanında hergün ancak çok zor ve sert kaka yapması da kabızlık olarak kabul edilir. Çocuklarda başlıca 3 dönemde kabızlık başlar; 1. Karışık gıdalara geçildiği dönem, 2. Tuvalete alıştırıldığı dönem, 3. Okul ya da yuvaya başladığı dönem.

Çocuk hekimlerine başvuran çocukların yaklaşık % 5’inde kabızlık saptandığı bildirilmiştir. Çocuk gastroenterolojisi polikliniklerinde ise bu oran % 15-25’e kadar çıkabilir.

Kabızlığın genetik bir potansiyeli olabilir. Kabızlığa yol açabilen çok sayıda hastalık veya durum söz konusu iken en sık görülen kabızlık türü “fonksiyonel kabızlık” dediğimiz durumdur. Fonksiyonel kabızlık çocuklardaki tüm kabızlık olgularının % 90’dan fazlasının nedenini oluşturur.

Kabızlık psikolojik nedenlerle de ortaya çıkabilir ancak kabızlığın devam etmesindeki en büyük etken, kabız olan çocuğun sert kaka yaparken canı çok acıdığı için, kakasını tutması ve yapmak istememesidir. Kalın barsağın biraz uzun olması, yavaş çalışması, çocuğun sıvı ve posalı gıdaları az tüketmesi de kabızlığa zemin hazırlayabilir. Bazı ilaçlar, hipotirodi, nadiren çölyak hastalığı ve inek sütü allerjisi gibi bazı hastalıklar da kabızlığa yol açabilir.

Kabızlığın tanı ve tedavisi için aile çok iyi sorgulanmalı ve kabızlığa yol açabilecek nedenler araştırılmalıdır. Kabızlık nedeni ile başvuran bazı aileler çocuklarının çok zor ancak sonunda yumuşak bir kaka yaptığını ifade ederler. İlk aylardaki bebeklerde görülebilen ve bebeğin kaka yaparken kaslarının uyumsuzluğu nedeni ile zorlandığı bu duruma “diskezia” (zor kaka yapma) adı verilir. Geçici bir durumdur. Bazı çocuklar doğumdan itibaren kaka yapamazlar. Eğer anus yokluğu gibi bir durum söz konusu değilse bu çocuklarda hekim tarafından “Hirschsprung hastalığı” veya “konjenital megakolon” mutlaka araştırılmalıdır. Yine doğumdan itibaren kabızlığa yol açabilen diğer hastalık “hipotirodi”dir.

Kabız olan çocukların ayrıntılı sorgulaması sonrasında çocuk hekimi tarafından ayrıntılı muayene yapılarak kabızlığa yol açabilecek başka bir hastalık varlığı araştırılmalıdır. Kabız çocukların muayenesinde anus bölgesinin incelenmesi ve rektum adı verilen barsağın son kısmının parmakla muayenesi şarttır. Eğer sert kakalar saptanırsa birkaç gün boyunca yapılan lavmanlarla barsağın boşaltılması ve ağızdan verilen ilaçlarda da dışkının yumuşaması sağlanır. Bu tedavi aylarca sürmeli ve bu arada çocuk bir hekimin, tercihan çocuk gastroenteroloji uzmanının takibinde olmalıdır. Kabız olan çocukların dieyetinde değişiklik yapılmalı, posalı gıdalar daha fazla verilmeli (sebzeler, muz hariç lifli meyvalar, kepekli ekmek…) ve karbonhidrat içeren gıdalar azaltılmalıdır. Probiyotik ve prebiyotiklerin tedavideki rolü tartışmalıdır. Bu çocukların diyetinden süt ve sütlü ürünlerin çıkarılması da gerekli değildir ancak aşırı süt tüketen çocukların içtiği süt miktarı azaltılmalıdır. Yeterli süre tedavi edilmeyen çocuklarda kabızlığın tekrarlayabileceği unutulmamalıdır.

© Copyright tufankutlu.com - All Rights Reserved Ana Sayfa      İletişim      Site Haritası      Hastalıklar
CV      Genel Bilgiler      Kongre ve Bildiriler      Basında      Yayın Listesi
Creations & Technology BTS